Víte, kde končí předváděcí modely počítačů? 

S předváděcími modely počítačů je to podobné jako s předváděcími vozy – za určitou dobu je můžete získat za podstatně výhodnějších podmínek. Počítače, které si prohlíželi a testovali zákazníci v obchodě, míří mezi repasované počítače. Dostanete jak tak perfektně funkční, zkontrolované, a dokonce i se zárukou.

Co jsou to repasované počítače

Nový počítač potřebujeme čas od času domů i pro podnikání asi všichni, ale nikomu se za něj nechce platit zbytečně moc. Řešením jsou právě repasované počítače. Jedná se o stolní PC i notebooky, které už někde sloužily, obvykle ve velkých firmách. Mohly to být již zmíněné předváděcí přístroje, nebo se jen nestačily prodat dřív, než výrobce přišel s novějším modelem.


Než jsou znovu nabídnuty k prodeji, projdou repasované počítače kontrolou, případnou opravou a také důkladným vyčištěním. To je důležité, protože v obchodech, kde projde velké množství lidí, se určitě práší víc než v běžné domácnosti.

Někdy je také třeba vyměnit některé komponenty, například DVD mechaniky, větráčky, procesory, RAM atd., ale prodejce pak prodává dokonale fungující počítač. U notebooku je výměna komplikovaná, proto se jako repasované prodávají jen zcela bezchybné notebooky. Obvyklá záruka na repasované počítače je 12 měsíců, ale někdy je i delší.

Proč repasovaný počítač?

Důvody, proč se rozhodnout pro repasovaný počítač, nemusí být jen ekonomické. Předváděcí počítače mohou být výrazně kvalitnější, než by byly nové ve stejné cenové hladině.  Velmi často se repasují ty nejvýkonnější počítače renomovaných značek. Repasovat ty levné se nevyplatí, protože obvykle nemají moc dlouhou životnost a zájem o ně po repasování by zřejmě minimální.

Repasované počítače jsou skvělou volbou třeba pro žáky a studenty, ale hodí se i pro začínající podnikatele, neziskové organizace a další, kteří potřebují kvalitní počítače, ale nemají příliš peněz na nákup nových.


V neposlední řadě je ale repasování také ekologičtějším řešením. Proto jim dávají přednost i lidé, kteří se snaží o snižování uhlíkové stopy a zapojují se do tzv. re-use hospodaření třeba při nákupu oblečení, vybavení domácnosti, ale i elektroniky.

Jak si vybrat vhodného prodejce

I na trhu repasovaných počítačů najdete vysoce kvalitní i ty druhé firmy. Vždy kontrolujte nejen délku záruky, ale také podmínky záručních oprav. Určitým vodítkem, i když ne vždy stoprocentně relevantním, mohou být také uživatelské recenze. Jedna z prověřených je např. Eurotech.cz s kamennou prodejnou v Brně.

V žádném případě nenakupujte v online obchodech, jehož provozovatel není jasný a neuvádí jasné kontaktní údaje, ideálně s telefonem. Pro mnoho lidí je naopak vhodnější nakoupit i repasovaný počítač v prodejně kamenné, kde zřetelně uvidí, co a v jaké kvalitě si kupují, například jak se píše na klávesnici, jak se počítač ovládá, jaký software je v ceně apod. 

Publikováno: 26. 11. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Anna Zavadilová