Jak se připravit na těhotenství?

Rozhodla jste se pro jeden z nejvýznamnějších životních kroků – početí dítěte? Těhotenství patří k nejkrásnějším obdobím v životě matky, ale jen za předpokladu, že se nic nepokazí a vše půjde naprosto hladce. Otázka zní, jak se připravit na oněch devět měsíců, během kterých budete v bříšku nosit miminko. Jde to vůbec?

Zdravý životní styl jako prevence před komplikacemi

Příprava na těhotenství je snadná a zároveň komplikovaná. Jak tom rozumět? Pro ženy dodržující zdravý životní styl bývá těhotenství příjemné a jen málokdy problematické. Pokud jste naopak doposud nežila příliš zdravě, přehodnoťte svůj přístup a připravte svůj organismus na významné změny. Dokonalé těhotenství je snem každé nastávající maminky. Potenciální rizika sice nelze stoprocentně eliminovat, nicméně je můžete minimalizovat tak, aby byla zanedbatelná. A to přece za trochu snahy stojí, nebo ne? Počítejte s psychickými a fyzickými změnami, které jsou nedílnou součástí procesu. Vašim tělem budou cloumat hormony, pravděpodobně přiberete a vůbec se budete cítit tak trochu „jinak“ než obvykle. Buďme však trochu konkrétnější. Základem je zdravý jídelníček bohatý na potraviny s vyšším obsahem vlákniny a vápníku. Konzumujte více zeleniny a ovoce, celozrnné výrobky a cca čtvrt roku před plánovaným početím kyselinu listovou (až do 3. měsíce těhotenství). Skvělým pomocníkem jsou omega 3 a 9 nenasycené mastné kyseliny. Velmi prospěšné mohou být ořechy a semínka - obsahují důležité vitamíny a minerály a nechybí ani protizánětlivé látky.  Co se týče dávkování, hrst denně je tak akorát. K nejprospěšnějším darům přírody patří kešu, vlašské a lískové ořechy, mandle, pistácie, lněná, konopná a chia semínka. Všechny pohromadě najdete v perfektně čerstvém stavu na e-shopu nutily.cz.

Alkohol a cigarety rozhodně NE!

Naopak učiňte přítrž konzumaci alkoholu a típněte svou poslední cigaretu. Zároveň se snažte pravidelně cvičit, a to zejména zádové svalstvo, které během těhotenství dostává zabrat.

V hlavní roli psychika

Velmi důležitá je psychická pohoda matky. Jakékoliv stresy jsou nežádoucí. Klidná matka = spokojené dítě. Postarejte se o harmonické prostředí a dejte svému okolí najevo, že se nehodláte účasnit jakýchkoliv sporů a stresových situací.  

Publikováno: 10. 04. 2020

Autor: Katka Brázdová