Jak vybrat kvalitní lyžařskou helmu?
Lyžování a zima jdou ruku v ruce, přičemž se celá řada z nás už samozřejmě nemůže dočkat, až po roce znovu nasadí lyže a spustí se ze svahu dolů. Předtím než se to ale stane, je potřeba se na to náležitě připravit. Jak?
Krom toho, že se pochopitelně nesmíme zapomenout teple obléct, je potřeba na sebe také dávat pozor. Bezpečnost je totiž až na první místě, proto se na následujících řádcích podíváme na to, jak vybrat ideální lyžařskou helmu, a to ať už pro sebe, tak samozřejmě i pro naše nejmenší. Pojďme na to.
Jak vybrat lyžařskou helmu?
Možná, že je to samozřejmost, přesto se často najde na svahu nejeden „blázen,“ který se prohání sněhovou peřinou v helmě na kolo, což není zrovna ideální a nemělo by k tomu docházet. Přilba pro cyklisty zkrátka není stejná jako ta pro lyžaře.
Není to univerzální ochrana na všechno a spíše si tím přivodíte zranění, než že by Vás ochránila. Nejinak je tomu i u jiných přileb určených k jiným sportům. To pro začátek musí zaznít. V tomto případě se tedy rozhodně nevyplatí šetřit. Jak si ale vybrat správně?
Při samotném výběru lyžařské helmy je potřeba se řídit několika základními parametry. Nejdůležitější roli v tom pak hraje velikost hlavy. Je totiž naprosto nezbytné, aby hlava v helmě neplandala, či přímo z hlavy nesklouzávala.
Nesmí tam tudíž být žádné mezery. Způsob, jak velikost zjistit, je třeba vzít si na pomoc krejčovský metr. A dál? Lyžařské helmy se vyrábějí v různých variantách, jež se od sebe liší různými parametry, ať už svým tvarem, nebo designem.
Pro zjednodušení existují tři základní typy, a sice celoskořepinová helma, poloskořepinová a helma se štítem. Pojďme se na ně podívat blíže.
Celoskořepinová helma
To je taková helma na lyžování, která se vyrábí z jediného kusu plastu. Typická je pak tím, že je velice bezpečná, a především perfektně chrání uši.
Takový materiál totiž pomáhá rozložit energii po celém povrchu přilby, díky čemuž je nejen hodně odolná, ale zároveň i těžká, což může být pro delší pobyt na sjezdovce nepříjemné. Obecně se pak hodí pro sjezdové lyžaře. Setkat se s ní můžete hlavně u profesionálů.
Poloskořepinová helma
Obecně doporučovaná helma pro amatérské lyžaře, což ostatně signalizuje i to, že je o poznání pohodlnější a lehčí než celoskořepinová varianta. Ochrání Vás ovšem skvěle také, a to díky tomu, že je uzpůsobena na větší počet nárazů, jelikož se u příležitostných lyžařů pochopitelně počítá s větším množstvím pádů.
Zároveň mají i větší počet odvětrávacích otvorů, jelikož se očekává, že ji budete mít na hlavě delší dobu.
Helma se štítem
Poslední variantou je helma s plexisklem neboli štítem. Jejich největší výhodou je to, že se jedná v podstatě o komplet helmy s lyžařskými brýlemi, které tedy nemusíte kupovat zvlášť.
Na
druhou stranu ale často nastává problém s pořízením ideální
velikosti takové helmy, jelikož pokud třeba navštívíte
kadeřníka, helma vám už díky novému sestřihu nemusí tak dobře
sedět.
A co děti?
Obzvláště u dětí je ochrana hlavy na sjezdovce nesmírně důležité. Ano, děti jsou zkrátka neposedové, co mají pro strach uděláno snad i více než dospělí, tudíž nad svým bezpečím moc nepřemýšlejí.
Pro výběr dětské helmy pak ale platí vesměs to samé jako pro výběr přilby pro dospěláka, přičemž je ale potřeba klást zvláštní důraz na to, aby dítěti helma pevně seděla na hlavě, a hlavně nikde výrazně neodstávala.
Musí být naopak co nejvíce pohodlná, aby dítě nemělo potřebu si ji sundávat z hlavy. Vyzkoušejte např. oblíbené lyžařské helmy české značky Sulov, které najdete tady.
Publikováno: 23. 11. 2023
Kategorie: Sport