Přečtěte si, jak správně vybrat řetízek

Co je tak složitého na výběru řetízku? Budete se divit, ale při pohledu na širokou nabídku možná nebudete vědět, která bije. Budete se muset rozhodnout mnoha variantami a my vám prozradíme několik základních rad, které se vám budou hodit. Jak tedy správně vybrat řetízek?

Volba materiálu

Prvním krokem je volba materiálu. V podstatě je jen na vás, zda se přikloníte k chirurgické oceli, stříbru nebo zlatu. Slitiny všeho druhu rovnou vynechte – jsou sice levné, ale brzy se ošoupou, zkorodují a zároveň u nich hrozí riziko alergické reakce. Dražší zlaté řetízky můžete pojmout jako investici. Zlato velmi odolné a navíc je k mání v různých podobách. Pokud se vám z nějakého důvodu nelíbí žlutá klasika, sáhněte po moderním bílém nebo extravagantním červeném zlatě.

Volba designu

S volbou materiálu jde ruku v ruce i celkové pojetí šperku. Řetízky se vyrábí šířkách a typech. Jestli se rozhodnete pro masivnější nebo naopak tenčí řetízek, je otázkou vkusu a financí. Na ženě s jemnými rysy by příliš hrubý řetízek nevypadal dobře, ale na druhou stranu může být na škodu i příliš nenápadný šperk. Co se týče typů oček, narazíte na ankr, pancr, figaro, lambádu, žíly a kostky, placáky, wallis a další. Neliší se pouze vzhledem, ale také vlastnostmi. V čem konkrétně, vám prozradí specializovaný prodejce.

Jakou délku vybrat?

Obecně se doporučuje vybírat řetízek tak, aby obepínal nositele zhruba uprostřed hrudní kosti. Pro ženy jsou vhodné řetízky s délkou do 50 cm, protože nemají masivní krční svalstvo jako muži. Samozřejmě platí, že pokud vyžadujete, aby šperk visel v přesném místě, nezbude vám, než si délku přesně změřit.

Publikováno: 11. 08. 2018

Autor: Katka Brázdová